top of page

Lėtinio cistito gydymas


Ūmus šlapimo takų uždegimas nėra tas pats, kas lėtinis šlapimo takų uždegimas. Susirgus ūmia infekcija, kreipiamasi į šeimos gydytoją, kuris paskiria antibiotikų gydymą. Gydytojas antibiotikus parenka, vadovaudamasis jau nustatytomis gairėmis, kurios yra sukurtos, atsižvelgiant į tai, kokios bakterijos šlapimo takų infekcijas šalyje sukelia dažniausiai. Tačiau prieš pradedant gydymą, rekomenduojama taip pat atlikti ir šlapimo pasėlio testą, kuris padeda įsitikinti, ar paskirtas antibiotikas tikrai yra tinkamas infekcijai gydyti. Kiekviena bakterijų rūšis ir porūšis yra skirtingi ir antibiotikų yra veikiami taip pat skirtingai. Kas tinka vienai infekcijai, nebūtinai tiks ir kitai. Gairės tiesiog padeda pradėti gydymą greičiau, belaukiant šlapimo testo rezultatų, taip sumažinant infekcijos plitimo riziką.

Tuo tarpu lėtinis cistitas yra daug sudėtingesnė infekcija. Kaip jau išsiaiškinome ankstesniuose straipsniuose, dėl prie sienelės prisikabinusių bakterijų ir jų suformuotų biofilmų (bioplėvelių), antibiotikams yra daug sunkiau jas pasiekti. Bakterijos, besislepiančios bioplėvelėje, yra 1000 kartų atsparesnės antibiotikų poveikiui, nei šlapime laisvai plaukiojančios bakterijos.

Nors dabar jau apie šią cistito rūšį žinome daug daugiau nei prieš 20 metų, tačiau tai vis dar lieka nepakankamai ištirta niša. Pagrindinė to priežastis yra finansavimo trūkumas, kuris užkerta kelią šia liga besidomintiems mokslininkams toliau ją nagrinėti ir atrasti efektyviausius gydymo būdus. Šiuo metu tik nedidelė saujelė pasaulio mokslininkų ir specialistų dirba ties šia sritimi.

Žemiau pateikiama trumpa efektyviausių, šiuo metu pasaulyje prieinamų gydymo būdų apžvalga. Tačiau svarbu paminėti, kad nei vienas iš jų nėra 100% efektyvus ir kiekvienas lėtinio cistito atvejis yra labai individualus.

Įspėjimas, kad visiems gydymo būdas yra skirtingas

Kodėl mano šeimos gydytojas negali man padėti?


Gydant pacientus, gydytojai remiasi jau nustatytomis ligų gydymo gairėmis. Jie privalo laikytis šių gairių ir negali paskirti gydymo būdų, kurie neatitinka šių rekomendacijų. Deja, rekomendacijos yra skirtos tik nekomplikuotam ūmiam šlapimo takų uždegimui gydyti. Apie lėtinį cistitą nėra net užsimenama, todėl ši liga tarsi lieka pilkoje, neapibrėžtoje zonoje.

Kai pacientas, po antibiotikų kurso, nepasijunta geriau arba simptomai ne visiškai pasitraukia, jis grįžta pas šeimos gydytoją, kuris jam gali paskirti dar vieną antibiotikų kursą. Bet jeigu ir jis nėra veiksmingas, tada gydytojas nebeturi jokių kitų rekomendacijų ir gali pacientą siųsti pas aukštesnio lygio specialistą.

Jeigu pacientas dažnai kreipiasi į gydytoją su vis pasikartojančiais cistitais, gydytojas tokiam pacientui kiekvieną kartą taikys nekomplikuoto ūmaus cistito gydymo protokolą arba siųs pacientą pas specialistą.

Gairėse taip pat nėra užsimenama apie šlapimo testų netikslumus, todėl daugelis gydytojų net nežino, kad šlapimo testai gali infekcijos ir neaptikti, ypač lėtinio cistito atveju.

ŠTI diagnozavimo schema

Taigi gairėse lėtinis šlapimo takų uždegimas nėra minimas, nėra kalbama apie biofilmus (bioplėveles) ir nėra nurodyta, kaip konkrečiai padėti pacientui. Taip pat nėra nurodyta, kokių veiksmų gydytojas turėtų imtis pasikartojančio šlapimo takų uždegimo atveju, kad užkirstų kelią lėtinės infekcijos vystymuisi. Rekomenduojama tik nukreipti pacientą pas specialistą ir taip eikvojamas labai svarbus laikas.

Galiausiai, apie tai nėra mokomi net medicinos studentai, todėl nenuostabu, kad apie šią ligą gali žinoti tik konkrečiai tuo besidomintys gydytojai.


Ilgo laikotarpio pilnos dozės antibioterapija

Antibiotikų gydymas yra dažniausias gydymo būdas, kurį siūlo specialistai lėtinio cistito atveju. Nuo ūmaus cistito gydymo jis skiriasi tuo, kad lėtinis cistitas gydomas daug ilgiau. Paprastu antibiotikų kursu išnaikinamos tik laisvai plaukiojančios bakterijos, dar žinomos, kaip planktoninės bakterijos. Tačiau tokio trumpo kurso neužtenka pasiekti prisikabinusių ar biofilmus suformavusių bakterijų. Apskritai, antibiotikai net negali prasibrauti pro biofilmus. Dėl šios priežasties gydymas užtrunka. Antibiotikai pūslėje turi būti nuolatos, laukiant, kol bakterijos išsilaisvins iš biofilmo ir pasklis šlapime.

vaistai

Šiuo metu pasaulyje geriausiai žinomi keli ilgo laikotarpio pilnos dozės antibiotikų gydymo metodai. Juos aptarsime žemiau.





1. Profesoriaus James Malone-Lee gydymo protokolas


Profesorius James Malone-Lee yra garsiausias lėtinio cistito specialistas pasaulyje. Jis ir jo komanda daug metų nagrinėja šią ligą ir jų dėka yra parašyta mokslinių straipsnių, leidžiančių suprasti lėtinį cistitą geriau. Jo iniciatyva Londone įkurtos dvi lėtinio cistito klinikos (privati - "10 Harley Street" ir vieša - LUTS klinika), taikančios profesoriaus gydymo metodiką - pilnos dozės ilgo laikotarpio antibioterapiją.

Pačioje pradžioje klinikų specialistai antibiotikų gydymą paskirdavo, atsižvelgdami į šlapimo sultinio pasėlio testą (angl. "broth culture"), bet išsamesni tyrimai ir patirtis parodė, kad bakterijos identifikavimas yra neveiksmingas ir nenaudingas, nes simptomai gali būti nulemti visiškai kitų bakterijų rūšių ar jų kombinacijų, negu užauginama petri lėkštelėje. Pasėlio testu užauginamos tik sparčiausiai augančios bakterijos, jų augimas taip pat priklauso ir nuo agaro (maistingosios terpės) parinkimo, todėl ne visos bakterijų rūšys turi galimybę ten iš vis užaugti. Mikrobiologų teigimu pasėlio testu galima užauginti mažiau nei 2 proc. visų žinomų bakterijų rūšių.

Sveiko žmogaus šlapimo pūslėje yra virš 400 mikrobų rūšių ir testai tiesiog negali aptikti priežastinio ryšio. Taigi, nors bakterija ir yra identifikuojama vienu ar kitu testu, tačiau jokie testai negali nurodyti, ar ta bakterija ar bakterijų kombinacija tikrai yra atsakinga už keliamus simptomus.


Sveikų ir cistitu sergančių žmonių pūslės mikrobiotos palyginimas
Sveikų ir cistitu sergančių žmonių pūslės mikrobiotos palyginimas

Vietoje šlapimo pasėlio ar šlapimo sultinio pasėlio testo, klinikos specialistai skiria gydymą, atsižvelgdami į paciento simptomus ir baltųjų kraujo kūnelių bei epitelio ląstelių skaičių šlapime, atliekant mikroskopiją.

Pacientai gydomi pilnos dozės antibiotikais ir methenamine hippurate (Hiprex) pūslės antiseptiku tol, kol simptomai išnyksta, o baltųjų kraujo kūnelių bei epitelio ląstelių skaičius normalizuojasi. Gydymo metu daugiausiai naudojami pirmos eilės siauresnio spektro antibiotikai, kurie yra mažiau kenksmingi organizmui, tačiau gydymas gali būti vis pakoreguojamas, atsižvelgiant į simptomus ir ląstelių skaičių, kuris tikrinamas kas 3 mėnesius. Kartais prireikia ir kelių antibiotikų kombinacijos infekcijai įveikti. Taigi, gydymo metodas yra labai individualus ir priklauso nuo kiekvieno atvejo atskirai.

Klinikos statistikos duomenimis vidutiniškai gydymas užtrunka apie metus. Tačiau, kadangi tokios infekcijos ilgą laiką nėra tinkamai diagnozuojamos ir gydomos, bakterijos gali tūnoti giliuose šlapimo pūslės sienelės sluoksniuose, o tai apsunkina ir prailgina gydymo procesą. Taip pat vidutiniškai pacientai pirmą kartą į kliniką atvyksta lėtine infekcija jau sirgdami apie 6 su puse metų, todėl antibiotikų gydymas gali trukti daug ilgiau nei metus.




  • clinicadministration@artemiscystitis.com (administraciniai klausimai, registracija)

  • Profesorius mielai nemokamai konsultuodavo kitus specialistus, tačiau jam mirus, jo komanda perėmė jo darbą. Specialistai iš viso pasaulio gali pasikonsultuoti šiuo el. pašto adresu: profjmlclinic@artemiscystitis.com

  • Neseniai JK atsidarė ir trečia lėtinio cistito klinika, įsikūrusi Portland ligoninėje. Klinikoje gydomas ne tik lėtinis cistitas, bet skiriamas dėmesys ir ginekologinėms problemoms. Klinikoje dirba uroginekologė mokslų daktarė Rajvinder Khasriya ir ginekologė Kiren Gill: The Portland Hospital 212 Great Portland Street London W1W 5QN el.paštas: uti.portland@hcahealthcare.co.uk  telefonas: +44 (0) 20 7182 7724



Antibioterapija Lietuvoje:


Lietuvoje su profesoriaus James Malone Lee protokolu yra susipažinęs urologas Titas Simaška. Nors jis profesoriaus protokolą taiko tik iš dalies, tačiau perima esminę protokolo dalį - skiria ilgo laikotarpio PILNOS dozės antibiotikų gydymą. Gydymas parenkamas tiek atsižvelgiant į pasėlio testą, tiek empiriškai (kai bakterija nėra žinoma).


Kontaktai:

šlapimo mikroskopija

2. Gydymas, atsižvelgiant į šlapimo sultinio pasėlio testą


Šiuo metodu lėtinis cistitas yra gydomas ilgo laikotarpio pilnos dozės antibiotikais, tačiau priešingai nei pirmasis metodas, atsižvelgiama į šlapimo sultinio pasėlio testo rezultatus. Šis testo metodas yra jautresnis nei standartinis pasėlio testas ir dėl to lengviau gali aptikti lėtines infekcijas. Po kelių gydymo mėnesių vėl atliekamas tyrimas, kuris yra kartojamas kas kelis mėnesius. Jeigu reikia, pakeičiami antibiotikai. Gydoma tol, kol išnyksta simptomai ir nebeužauginama patogenų.

Tokiu metodu Jungtinėje Karalystėje gydo keletas specialistų:


Kontaktai:


  • Gydytoja Catriona Anderson:

"The UTI Clinic":

233 High Holborn London WC1V 7DN

El. pašto adresas: admin@uti.clinic

Gydytoja taip pat dirba Focus Medical klinikoje: www.focusmedicalclinic.co.uk


  • Urologas Sachin Malde:

Internetinis puslapis: https://sachinmalde.co.uk (Jungtinė Karalystė)



3. Lėtinio cistito gydymas, atsižvelgiant į DNR šlapimo testo rezultatus


Šiuo metodu lėtinis cistitas yra gydomas ilgo laikotarpio pilnos dozės antibiotikais. Antibiotikai parenkami, naudojantis kitos kartos sekvenavimo (NGS) DNR šlapimo testo rezultatais. Po kelių gydymo mėnesių atliekamas dar vienas tyrimas progresui įvertinti, po kurio antibiotikai gali būti pakeisti arba gali būti pridedamas dar papildomas antibiotikas infekcijai nugalėti.

Šis metodas labiau naudojamas JAV specialistų, kadangi šios laboratorijos ten yra lengviau prieinamos. Keli lėtinio cistito specialistai, kurie naudoja šį metodą:


  • Gydytojas Stewart Bundrick:

Šiuo metu gydytojas S. Bundrick atlieka konsultacijas internetu tiek su pacientais, tiek su specialistais. Jis skiria antibiotikų gydymą pagal aukščiau aprašytą metodą.

Dėl išsamesnės informacijos tarptautiniai pacientai taip pat gali kreiptis šiuo el. pašto adresu: michelebundrick@yahoo.com.

Adresas: 2449 Hospital Dr Suite 280, Bossier City, LA 71111, JAV.


  • Ruth Kriz:

Šiuo metu R.Kriz konsultuoja tik gydytojus, tačiau jos dėka JAV ir Europoje jau yra nemažai apmokytų specialistų. Tiesa, jos metodu pacientas kas kelias savaites turi nutraukti antibiotikų gydymą, kad galėtų atlikti šlapimo testą ir suteikti kūnui šiek tiek laiko atsigauti. Atsižvelgiant į testo rezultatus, antibiotikai gali būti vis keičiami, kas kart atakuojant tuo metu dominuojančią bakteriją. Dominuojančios bakterijų rūšys gali vis keistis, kai bakterijos pasileidžia iš biofilmų. Tačiau galiausiai, kai kelis kartus iš eilės aptinkama ta pati bakterija, manoma, kad tuomet jau ir yra aptinkama pati pagrindinė, simptomus kelianti, bakterija. Ruth taip pat naudoja ir Pathnostics testą, kuriuo tikrinamos polimikrobinės infekcijos ir jų bendruomenių visumos jautrumas antibiotikams.

DNR testai

El. pašto adresas: ruthinfo@ruthkriz.com.

Adresas: 2604 Connecticut Avenue NW, Suite 300, Washington, DC , JAV.

Tel. nr.: (202) 714-2415.




Mažos profilaktinės antibiotikų dozės - neveiksmingos?


Nors lėtinio cistito specialistai naudoja skirtingus gydymo metodus, tačiau jų požiūris sutampa dėl gydymo mažomis antibiotikų dozėmis: mažos, profilaktinės dozės pilnai nenužudo patogeninių bakterijų, tik kontroliuoja jų skaičių ir simptomus. Sustabdžius tokį gydymą, visi simptomai dažniausiai grįžta. Taip pat profilaktinės dozės sukelia didesnę riziką bakterijai išvystyti atsparumą antibiotikui, nes bakterija nėra nužudoma, antibiotikai nepasiekia tam reikalingos koncentracijos pūslėje. Todėl situacija tik dar labiau komplikuojama. Čia sveikatos sistemoje įžvelgiamas paradoksas: visada pabrėžiama, koks pilnos dozės antibiotikų kursas yra svarbus gydant bet kokią kitą infekciją (pvz.: sinusų, gerklės, ausų), kad neišsivystytų bakterijos rezistentiškumas (atsparumas), tačiau cistito gydymui į tai nebeatsižvelgiama.

Sėkmingam lėtinio cistito gydymui labai svarbus PILNOS dozės antibiotikų naudojimas.

Įspėjimas apie mažų antibiotikų dozių pavojų ir rezistentiškumą


Antibiotikų instiliacijos tiesiogiai į pūslę


Šį gydymo metodą kai kurie specialistai renkasi tuomet, kai pacientai dėl šalutinių poveikių negali tęsti geriamų antibiotikų terapijos. Lietuvoje šis gydymo būdas, deja, nėra prieinamas. Dažniausiai Europoje naudojamos Gentamicin (gram-neigiamoms bakterijoms) ir Vancomycin (gram-teigiamoms bakterijoms) antibiotikų instiliacijos arba jų kombinacija, sumaišyta su 30 ml druskos tirpalu. JAV specialistai taip pat naudoja ir kitus antibiotikus (Levaquin, Amoxicillin, Daptomycin etc.), kuriuos tiesiogiai užsako instiliacijas gaminančiose vaistinėse (pvz.: Infuserve America). Didesniam efektyvumui į instiliacijų sudėtį yra įtraukiama ir EDTA medžiaga, kuri padeda suskaldyti biofilmus.

Antibiotikai kateterio pagalba per šlaplę yra suleidžiami į pūslę. Naudojamas vaikams skirtas kateterio dydis (FR 8), kuris sukeltų mažiausią diskomfortą. Antibiotikų dozes nustato specialistas. Instiliacijų naudojimo dažnumas skiriasi: vieni specialistai skiria kartą arba du kartus per dieną (priklausomai nuo simptomų), kiti - kas kart po kiekvieno šlapinimosi. Suleidus vaistus, bandoma juos pūslėje išlaikyti kuo įmanoma ilgiau.

Specialistai nepritaria praktikoms, kai instiliacijos naudojamos tik kartą per savaitę, nes taip skatinamas bakterijų rezistentiškumas.

Infekcijoms, kurios daugiausiai yra paveikusios tik šlaplę, JAV gydytojai gali skirti ir specialiai pagamintą bet kurio antibiotiko gelį (pvz.: nitrofurantoin), kurį reikia susileisti į šlaplę.

Svarbu paminėti, kad antibiotikų instiliacijos nėra tas pats, ką naudoja urologai, gydydami intersticinį cistitą. Pastarosios skirtos tik padengti pažeistą pūslės gleivinę, taip lyg sukuriant apsauginį GAG sluoksnį. Jos nėra skirtos gydyti infekcijai.


Gydytojų, atliekančių antibiotikų instiliacijas, sąrašas:


  • Urologas Sachin Malde:

Internetinis puslapis: https://sachinmalde.co.uk (Jungtinė Karalystė)


  • Gydytojas Stewart Bundrick:

Dėl išsamesnės informacijos tarptautiniai pacientai taip pat gali kreiptis šiuo el. pašto adresu: michelebundrick@yahoo.com.

Adresas: 2449 Hospital Dr Suite 280, Bossier City, LA 71111, JAV.


  • Gydytojas Ryan Heer

Adresas: 11 Municipal Dr Suite #220, Fishers, IN 46038, JAV.


  • Ruth Kriz

Adresas: 2604 Connecticut Avenue NW, Suite 300, Washington, DC , JAV.

Tel. nr.: (202) 714-2415.



Bakteriofagų terapija:


Bakteriofagai yra virusai, atakuojantys konkrečias bakterijas. Bakteriofagų galima rasti visur, kur yra ir bakterijų – dirvožemyje, vandenyje, žmogaus ir gyvūnų organizme, nutekamuosiuose vandenyse ir t.t. Užpuolę bakteriją, bakteriofagai prie jos prisikabina, suleidžia savo genetinę medžiagą (nukleorūgštį) ir jos viduje dauginasi tol, kol bakterija sprogsta ir žūsta. Svarbu paminėti, kad skirtingi bakteriofagai atakuoja skirtingas bakterijas. Priešingai nei antibiotikai, jie nenaikina visų bakterijų (gerų ir blogų), bet tik tas, kurioms jie yra skirti, taip apsaugodami mikrobiotą ir panaikindami tik patogeną. Šis bakterinių susirgimų gydymo metodas buvo atrastas dar 20 amžiaus pradžioje, tačiau greitai buvo išstumtas pigesnio ir patogesnio gydymo būdo - antibiotikų terapijos.

bakteriofagai užpuola bakteriją

Šiandieną susidomėjimas bakteriofagų terapija yra vėl išaugęs, nes padidėjęs bakterijų atsparumas antibiotikams ir kitoms cheminėms antimikrobinėms medžiagoms mokslininkus verčia ieškoti kitų gydymo būdų.

Šiuo metu didžiausią bakteriofagų bazę turi sukaupusi "Eliava" klinika, įsikurusi Tbilisyje, Gruzijoje. Ši klinika yra seniausia pasaulyje ir privatų gydymą siūlo visiems norintiems asmenims.


Kontaktai:

el. paštas: info@eptc.ge

Internetinis puslapis: https://eliavaphagetherapy.com


Europoje bakteriofagų terapija naudojama Lenkijoje (Ludwik Hirszfeld Institute), tačiau ne visi susidomėję asmenys gali ją gauti, nes institute atrenkami tik tam tikri kandidatai. Taip pat bakteriofagais išimties tvarka kritinius ligonius gydo Prancūzijoje, Lyono ligoninėje. Jungtinėje Karalystėje įsikūręs Leicester Fagų tyrimų Centras neseniai pradėjo eksperimentus su antibiotikams atspariomis ir šlapimo takų infekcijas sukeliančiomis bakterijomis, kas teikia daug vilties šia liga sergantiems pacientams. Galiausiai, Belgijoje taip pat jau yra įkurtas bakteriofagų centras, tačiau kol kas gydymas pacientams netaikomas, atliekami moksliniai tyrimai.



Fulguracija (transuretrinė rezekcija)


Fulguracija vadinamas procesas, kurio metu yra pašalinama pažeista gleivinės dalis - leukoplakija. Procedūros metu specialus įrankis - rezektoskopas - pro šlaplę įvedamas į pūslę. prie įrankio yra prikabinta kamera, kuri leidžia matyti šlaplės ir pūslės gleivinę iš vidaus. Kai pakitęs audinys yra atpažįstamas, tada jis yra pašalinamas, kartu jį prideginant elektros srove, kad būtų išvengiama kraujavimo. Fulguracija, arba dar žinoma kaip TUR, urologijoje yra dažnai naudojama procedūra, šalinant pūslės navikus ar vėžį. Šis metodas neseniai buvo pradėta naudoti ir lėtinio cistito pacientams. Skiriasi tik nudeginto audinio gylis: lėtinio cistito atveju panaikinamas tik pats paviršius, neliečiant giluminių sluoksnių, kuriuos įprasta nudeginti naviko/vėžio šalinimo metu, todėl specialistas turi būti įgudęs, kad nebūtų panaikinta daugiau, negu reikia.

Leukoplakiją galima aptikti ir lanksčios cistoskopijos metu, ji dažniausiai susitelkusi trigono dalyje, tačiau dauguma gydytojų į šiuos baltus gleivinės pakitimus nekreipia dėmesio arba jų net nepastebi. Bet kai kurie lėtinio cistito specialistai mano, kad būtent šiuose lopinėliuose bakterijos ir yra įkūrusios biofilmus (bioplėveles), kurie procedūros metu pašalinami. Moksliniai tyrimai rodo, kad ši procedūra sumažina ar net užkerta kelią infekcijų atsinaujinimui ateityje, nes panaikinus nelygų, pažeistą paviršių, bakterijoms tampa sunkiau prisikabinti prie lygios, sveikos sienelės.

Labai svarbu paminėti, kad po fulguracijos, pacientui išrašomi ilgo laikotarpio pilnos dozės antibiotikai (kurso ilgumas skiriasi kiekvienam pacientui), kurie turi padėti sunaikinti iš biofilmų paleistas bakterijas. Fulguracija tiesiog paskatina greitesnį biofilmų sunaikinimo procesą ir sumažina riziką lėtinio cistito vystymuisi ateityje.

Kiekvienas specialistas naudoja skirtingus rezektoskopo modelius, kurie irgi gali turėti įtakos skirtingiems procedūros rezultatams:

  • Kilpinis rezektoskopas apima platesnę paviršiaus dalį, tačiau turi didesnę riziką pažeisti gilesnius raumens sluoksnius, jeigu specialistas nėra įgudęs.

  • Tuo tarpu rezektoskopas su rutuliuko galūnėle apima tik nedidelį plotą, todėl yra didesnė rizika, kad bus panaikintas ne visas pažeistas audinys ir liga atsinaujins, tačiau šis įrankis turi mažesnę riziką pažeisti giluminį audinį.

  • Kartais dar naudojami lazeriai,

Skirtingi rezektoskopo modeliai

kurie irgi skiriasi efektyvumu: vieno tyrimo metu 68 % pacientų simptomai reikšmingai pagerėjo, kai buvo naudojamas šoninis lazeris, lyginant su 81% pacientų, kuriems buvo naudojamas viršūnėle kauterizuojantis lazeris.


Lėtinio cistito specialistai dėl šio gydymo metodo neranda bendro sutarimo, ne visi jam pritaria. Taip pat skiriasi ir pacientų patirtis: vieniems ši procedūra padėjo atgauti gyvenimą, kitiems netgi kaip tik pakenkė.

Žemiau pateikiame nuorodą į video, kuriame fulguraciją savo pacientei atlieka garsusis profesorius Sevinc: https://www.youtube.com/watch?v=sVs7zcVvlxI

Žemiau taip pat pateikiame geriausiai žinomus pasaulio specialistus, kurie atlieka fulguraciją lėtiniam cistitui gydyti:


Kontaktai:


  • Mokslininkas-urologas Philippe Zimmern

El. pašto adresas: urologyteam@utsouthwestern.edu

Adresas: UT Southwestern Medical Center, 5323 Harry Hines Blvd., Dallas, TX 75390, JAV.

  • Urologijos profesorius Cuneyd Sevinc

Asmeninis tel. nr.: +90 (533) 557 5696

Adresas: Liv Hospital, Ulus Ahmet, Adnan Saygun Cad, Canan Sk., 34340, Beşiktaş, Turkija.


  • Gydytojas Stewart Bundrick:

Dėl išsamesnės informacijos tarptautiniai pacientai taip pat gali kreiptis šiuo el. pašto adresu: michelebundrick@yahoo.com.

Adresas: 2449 Hospital Dr Suite 280, Bossier City, LA 71111, JAV.



Kitos gydymo priemonės:

Hiprex


Hiprex yra antiseptikas, sudarytas iš "methenamine hippurate" cheminės medžiagos ir yra naudojamas cistito prevencijai. Esant rūgščiai terpei "methenamine" virsta "formaldehyde" medžiaga, kuri nužudo tam tikras šlapimo pūslės bakterijas ir sukelia sudėtingesnes sąlygas joms prisitvirtinti prie sienelės. Hiprex turi mažai antimikrobinių savybių šarminėje aplinkoje ir geriausiai veikia, kai šlapimo pH yra žemiau 6, todėl neretai kartu su Hiprex naudojamas ir Vitaminas C (iki 4 gramų). Pacientai, kurių infekcija yra sukelta Proteus ar Klebsiella bakterijų, susiduria su sunkumais rūgštinant šlapimą, todėl vietoje vitamino C siūloma naudoti amino rūgštį "L-methionine".

Taip pat svarbu paminėti, kad neretai pradėjus iš karto vartoti pilną Hiprex dozę (2 gramus per dieną) susiduriama su padidėjusiu šlapimo pūslės ar šlaplės deginimu. Todėl rekomenduojama pradėti tik su puse tabletės pirmas 2 savaites ir po truputį didinti dozę iki pilnos.

Lėtinio cistito specialistai jį išrašo tik po to, kai pacientas vartoja antibiotikus kelias savaites: "apgydyta" pūslė nebebus tokia jautri ir geriau toleruos Hiprex.


Cistito vakcinos


Šie preparatai yra tam tikra imunoterapijos forma, skirta cistito prevencijai. Vakcinos, stimuliuodamos imuninę sistemą, padidina organizmo atsparumą šlapimo takų infekcijų sukelėjams.

Lietuvoje naudojama Uromune vakcina. Ji yra sudaryta iš nukenksmintų bakterijų (E.coli, K. pneumoniae, P. vulgaris, E. faecalis) ir naudojama purškiklio pavidalu (purškiama po liežuviu, 2 kartus per dieną, 3-6 mėnesius). Dažniausiai vakcina yra naudojamas tuomet, kai infekcija yra visiškai pašalinta, tačiau lėtiniu cistitu sergantys žmonės taip pat gali ją naudoti.



Natūralios priemonės simptomams kontroliuoti:


Šiuo metu mokslinėje literatūroje nėra daug tyrimų, nagrinėjančių natūralių priemonių ir žolelių efektyvumą bakterinių ligų gydymui.

natūralios žolelės

Beveik nėra įrodymų, kad žemiau išvardintos priemonės padeda išgydyti lėtinį cistitą, bet daugeliui jos padeda kontroliuoti simptomus ir išvengti ligos paūmėjimo.





D-Mannose


D-Mannozė yra natūralaus cukraus rūšis, kuri savo struktūra yra panaši į gliukozę ir kurios organizmas nemetabolizuoja (nesuvirškina), todėl ji tiesiogiai patenka į šlapimo pūslę ir žarnyną. Ją galima rasti beveik visur gamtoje: medžiuose, vaisiuose, daržovėse. D-Mannozė naudojama gydymui bei prevencijai prieš šlapimo pūslės uždegimus, kurie yra iššaukti E.Koli bakterijos. Ji taip pat šiek tiek veikia ir Klebsiella bakteriją.

Bakterija prisikabina prie D-manozės ir šlapinimosi metu yra kartu pašalinama iš organizmo. Ji taip pat sudaro sudėtingesnes sąlygas bakterijai prisitvirtinti prie pūslės sienelės. Rekomenduojama naudoti pajutus pirmuosius simptomus, valandą prieš ir po lytinių santykių, o taip pat galima naudoti tiesiog, kaip prevencinę priemonę (pvz. kas vakarą, prieš miegą).

Ne visi rinkoje siūlomi D-Mannozės papildai yra panašios kokybės ir koncentracijos.

Naudojant šį papildą sumažinamas diskomforto jausmą bei deginimas pūslėje/šlaplėje, taip pat gali būti sumažinamas ir ūmių priepuolių skaičių per metus.

Althaea officinalis (Svilarožė)


Svilarožės šaknies arbatos (angl. k. Marshmallow root) šlapimo pūslės uždegimams gydyti naudojamas nuo seno. Jos turi priešuždegiminių savybių, ramina, gydo ir apsaugo pūslės sienelę, taip pat inkstų, šlaplės ir šlapimo takų gleivinę. Šarmina šlapimą ir patį organizmą.

Galima naudoti kapsulių pavidalu (kapsules taip pat galima atidaryti ir miltelius supilti į puodelį ir užpilti karštu vandeniu). Taip pat galima naudoti ir tikrą šaknį. Paruošimo būdas: įdėkite keturis arbatinius šaukštelius sausų šaknų į puodą vandens (apie keturis puodelius vandens, kad būtų galima gurkšnoti visą dieną). Arba galima dėti vieną šaukštelį vienam puodeliui vandens. Virkite apie 10-20 min. žemoje temperatūroje ir tada nukoškite. Galimas ir šaltas paruošimo būdas: šaknis užmerkti per naktį ir gerti kita dieną.


Aloe Vera (Alavijas/Alijošius)


Aloe Vera kapsulės veikia taip pat kaip ir Althaea officinalis. Ji padengia šlaplės ir šlapimo takų gleivinę taip ją ramindama ir apsaugodama nuo išorinių dirgiklių.


Uva Ursi (Meškauogės)


Lietuvoje ūmiam cistitui gydyti dažnai naudojama Uva Ursi (meškauogių) arbatą. Ji gali būti naudinga ūmiam priepuoliui numalšinti, tačiau ji nėra naudojama ilgu laikotarpiu, nes labai apsunkina kepenų veiklą.


Kukurūzų šilkas


Kukurūzų šilkas yra ant pačios burbuolės augantys ūseliai. Iš jų verdama arbata, kuri nuramina ir stiprina šlapimo takų gleivinę. Ši arbata taip pat veikia kaip diuretikas.


Žolelių tinktūros


Šiuo metu gydymą žolelių tinktūromis geriausiai aprašė ir susistemino žolininkas Stephen Buhner. Savo knygose jis nurodo įvairius protokolus tam tikroms infekcinėms ligoms gydyti (Šlapimo infekcijoms, Laimo ligai ir t.t.). Geriausiai žinomos šios knygos: "Herbal Antibiotics, 2nd Edition: Natural Alternatives for Treating Drug-resistant Bacteria" ir "Healing Lyme Disease Coinfections : Complementary and Holistic Treatments for Bartonella and Mycoplasma".

Žolelių tinktūras galima pasidaryti patiems arba įsigyti jau pagamintas. Žemiau pateikiami keli puslapiai:


Intersticinio cistito dieta:


Jeigu šlapimo pūslės/šlaplės sienelė yra labai sužalota infekcijos, gali būti, kad tam tikri maisto produktai ar gėrimai turės įtakos simptomams. Tokiu atveju rekomenduojama intersticinio cistito arba "IC" dieta.

Šios dietos metu atsisakoma visko, kas rūgština šlapimą ir erzina pūslę/šlaplę. Jokio rūgštaus ar aštraus maisto, kavos, alkoholio, gazuotų gėrimų, citrusinių sulčių, dirbtinių saldiklių, šokolado ir pan. (pilnesnį sąrašą rasite prie "Intersticinis cistitas"). Rekomenduojama atsisakyti ir pridėtinio cukraus, kuris sukuria puikią terpę bakterijoms daugintis. Čia labai svarbu paminėti patį blogiausią patarimą - gerti spanguolių sultis. Deja, šiose sultyse yra askorbo rūgšties, kuri tik dar labiau dirgina šlapimo takus. Jose taip pat neretai yra daug pridėtinio cukraus, kuris skatina bakterijų ir grybelių dauginimasi.

Valgomoji Soda


Soda šarmina šlapimą, todėl išgėrus stiklinę vandens su 1/5 ar 1 arbatiniu šaukšteliu sodos, sumažinamas deginimo pojūtis šlapimo pūslėje ar šlaplėje.


Vitaminas D


Vitaminas D (ypač D3 vitamino rūšis) yra labai svarbus užkertant kelią infekcijoms, ypatingai šlapimo takų infekcijoms. Jis stiprina imuninę sistemą ir paskatina jos tinkamą funkcionavimą ir atsaką į infekcijas. Jis taip pat mažina uždegimą organizme.

Lėtinio cistito specialistai pastebėjo, kad žmonės, sergantys šia liga, dažnai turi tam tikrą genų mutaciją (VDR), kuri užkerta kelią organizmui tinkamai pasisavinti vitaminą D. Tai reiškia, kad net jei kūnas ir sugeba pagaminti pakankamą vitamino D kiekį (jis yra normos ribose), tačiau jis nebus kūno tinkamai pasisavintas. Tokiems žmonėms specialistai rekomenduoja palaikyti vitamino D lygį 50-80 ng/ml ribose. Tai užtikrina galimybę šlapimo pūslės sienelei išskirti pakankamą antimikrobinio peptido - cathelicidin'o - kiekį, kuris turi tiesioginės įtakos užkertant kelią šlapimo takų infekcijoms.


Probiotikai


Probiotikai yra gerosios bakterijos, plačiai naudojamos žarnyno mikrofloros disbalansui gydyti arba balansui palaikyti. Priobiotikai konkurenciniu principu padeda pašalinti patogenus ir skatina antimikrobinių medžiagų gamybą.

Tam tikros gerųjų bakterijų rūšys (ypatingai Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus ir Lactobacillus inners) yra labai naudingos ir sveikai makšties florai palaikyti bei išvengti tam tikrų infekcinių ar grybelinių susirgimų, kadangi, išskirdamos vandenilio peroksidą, jos neleidžia įsivyrauti patogenams. Tuo tarpu Lactobacillus gasseri yra laikoma oportunistine bakterija, kuri, pasitaikius progai, gali kelti problemų. Vieno tyrimo metu buvo pastebėta, kad hiperaktyvios šlapimo pūslės sindromu diagnozuotos moterys šios bakterijos turėjo daugiausiai. Todėl, renkantis probiotikus, geriausia jos vengti.

Čia svarbu paminėti ir dar vieną gerąją bakteriją - Lactobacillus crispatus. Tyrimų metu aptiktas tiesioginis ryšys tarp šios bakterijos ir šlapimo pūslės uždegimų skaičiaus: moterys, kurios makštyje turi didelę L.crispatus populiaciją, nesusiduria su cistito simptomais, o dažnai cistitu sergančios moterys, naudodamos L.Crispatus (CTV-05) makšties kapsules sumažino ūmių uždegimų skaičių 50%. Žinoma, čia reikalingi išsamesni tyrimai, tačiau jau dabar žinoma, kad makšties ir šlapimo pūslės mikroflora yra glaudžiai susijusi.

Ne visi rinkoje prieinami probiotikų papildai yra vienodos kokybės ir ne visada geroji bakterija išgyvena ilgą kelionę iki žarnyno, todėl specialistai siūlo naudoti pigesnius ir efektyvesnius produktus, tokius kaip kefyrą, raugintus kopūstus, graikišką jogurtą, kombučą ir pan.


Vanduo


Vanduo taip pat gali padėti malšinant deginimo pojūtį pūslėje ar šlaplėje, kadangi šlapimas yra praskiedžiamas ir todėl jis mažiau erzina infekcijos pažeistą sienelę. Kiekvieno žmogaus organizmui reikalingas skirtingas kiekis vandens, todėl nėra universalaus vandens stiklinių, kurias būtinai reikia išgerti, skaičiaus. Per didelis suvartojamo vandens kiekis gali praskiesti naudingas natūralias chemines medžiagas ar vaistus, todėl tiesiog svarbu vengti dehidratacijos.


Higiena


Higiena yra labai svarbi, norint išvengti ūmaus cistito. Svarbu tinkamai apsivalyti po gamtinių reikalų (vaikystėje visi išmokome valytis iš priekio į galą), pasikartojančiu cistitu sergantiems žmonėms rekomenduojama apsiplauti prieš ir po lytinių santykių (tas pats galioja ir partneriui) ir pan. Šie patarimai yra labai svarbūs, tačiau susirgus lėtiniu uždegimu, jie turi mažai įtakos.

Neturėdami pakankamai žinių apie lėtinį cistitą, gydytojai kiekvieną ūmų priepuolį ar simptomų suaktyvėjimą traktuoja kaip naują ūmią infekciją. Neretai dėl šių epizodų kaltinamas pats pacientas ir jo higienos ypročiai. Tuo tarpu, po lytinių santykių jaučiamas simptomų suaktyvėjimas yra tiesiogiai susijęs su bakterijų išsilaisvinimu iš pūslės sienelės ląstelių ar biofilmų.

įspėjimas apie biofilmus


Naudingi šaltiniai:



Comments


lėtinis cistitas viršelis.jpg
bottom of page