Intersticinis cistitas (toliau IC), dar vadinamas skausmingos šlapimo pūslės sindromu, yra lėtinė šlapimo pūslės liga, sukelianti pasikartojantį diskomfortą ar skausmą šlapimo pūslėje arba aplinkinėje dubens srityje. IC turi labai platų simptomų spektrą, ir kiekvienam žmogui jie gali pasireikšti skirtingai. Pagrindiniai simptomai ir savybės:
Spaudimo ir skausmo jausmas šlapimo pūslėje
Skausmas apatinėje pilvo dalyje, apatinėje nugaros dalyje, dubenyje ar šlaplėje
Gali skaudėti išorinius lytinius organus
Dažnas noras šlapintis
Primygtinis noras šlapintis, kuris gali išlikti net pasišlapinus
Šlapimo pasėlio testai neigiami
Tiksli IC priežastis nėra žinoma. Taip pat ši liga nėra pagydoma, susitelkiama tik ties simptomų kontroliavimu.
Kaip matome iš aprašymo viršuje, IC simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir šlapimo takų infekcijos. Vienintelis skirtumas yra tas, kad IC nėra bakterinės kilmės, todėl pasėlio testai turi būti neigiami.
Kaip atsirado terminas "Intersticinis Cistitas"?
Intersticinio cistito terminas buvo sugalvotas dar 1887 m., kuomet norėta apibūdinti sunkius apatinių šlapimo takų simptomus, neaptinkant akmenų pūslėje.
Moderniuoju laikotarpiu, vis dažniau susiduriant su pacientais, besiskundžiančiais šlapimo takų infekcijos simptomais ir nesant įrodytos šlapimo takų infekcijos ar kitos akivaizdžios patologijos, atsirado poreikis įvardinti tokį fenomeną. 1987 m. Nacionalinis diabeto ir Virškinimo bei Inkstų Ligų Institutas (NIDDK) mokslinių tyrimų tikslais šiam fenomenui sugalvojo taikyti Intersticinio Cistito (toliau IC) terminą, kuriuo buvo įvardinti ligos simptomai, nenurodant aiškių mokslinių kriterijų ligai diagnozuoti. 2002 m. ICS (International Continence Society) IC pavadinimą pakeitė į skausmingos šlapimo pūslės sindromą. Šiek tiek vėliau kitas komitetas pasiūlė ligą pervadinti į šlapimo pūslės skausmo sindromą (BPS), tačiau Lietuvoje išliko senesnė ligos pavadinimo versija.
Medicinos praktikoje šis simptomų apibūdinimas tapo galutine diagnoze, kurią gydytojai taiko ir šiandieną. Kadangi nėra jokio specialaus testo intersticiniui cistitui nustatyti bei nėra patvirtinto patofiziologinio ligos aprašymo, todėl ši liga diagnozuojama tiesiog atmetimo būdu (atmetus infekcijos ir kitų akivaizdžių patologijų būvimą) bei išklausius paciento simptomus.
Štai čia ir atsiranda IC kontroversiškumas, kurį dabar ir aptarsime.
Ar IC gali būti lėtinis cistitas?
Mokslo pasaulyje visiems gerai žinoma, kad bakterijos sugeba formuoti bioplėveles (biofilmus) bei tarpląstelines bendruomenes. Šia tema yra paskelbta daugybė mokslinių straipsnių, parašyta mokslinių knygų. JAV Nacionalinis sveikatos institutas (NIH) nurodo, kad apie 80 % visų žmonių bakterinių infekcijų yra susijusios su bioplėvelėmis.
Nors tokių bakterijų vaidmeniu šlapimo takų infekcijose pradėta domėtis visai neseniai, šiandieną jau turime nemažai įrodymų, kad bakterijų bioplėvelės ir tarpląstelinės bendruomenės yra atsakingos už lėtines šlapimo takų infekcijas.
Šiandieną taip pat jau žinome, kad šlapimo pasėlio testai yra labai netikslūs ir turi daug apribojimų (daugiau skaitykite čia). Vienas iš tokių apribojimų yra tai, kad šlapimo pasėlio testas gali aptikti tik laisvai plaukiojančias (planktonines) bakterijas. Tuo tarpu lėtines infekcijas sukelia prie sienelės prisikabinusios arba sienelės ląstelėse kolonijas įkūrusios bakterijos, kurios dar yra ir apsaugotos bioplėvele. Turint lėtinę infekciją, laisvai plaukiojančių bakterijų yra labai nedaug, todėl pasėlio testas neaptinka net iki 80 - 90 proc. lėtinių infekcijų.
Kitas svarbus šio testo apribojimas yra tas, kad juo galima užauginti mažiau nei 2 proc. visų žinomų bakterijų rūšių ir tik 12 proc. visų kliniškai reikšmingų ir infekcijas sukeliančių bakterijų rūšių. Kai kurie mokslininkai ir specialistai pasėlio testą dar vadina tiesiog „e.koli testu“, kadangi jis ir yra palankiausiais tik šiai ir į ją panašioms bakterijoms užauginti. Kadangi standartiniu pasėlio testu nėra sudaroma galimybė kitoms, kliniškai svarbioms bakterijoms užaugti, atsiranda klaidingai neigiamo testo rezultato tikimybė. Dėl šių ir kitų, puslapyje minumų, pasėlio testo apribojimų pacientai nesulaukia tinkamo gydymo, yra netinkamai diagnozuojami ir paliekami kentėti be gydymo.
Nors jau yra žinoma apie šio testo nepatikimumą, apie kurį mokslininkai vis garsiau kalba, dauguma gydytojų jį vis dar naudoja bakterinio cistito diagnozės patvirtinimui arba atmetimui. Jis yra svarbiausias pirmojo etapo testas, nuo kurio priklauso tolimesni gydytojo veiksmai ir gydymo protokolas, pvz.:
jeigu pacientas skundžiasi klasikiniais cistito simptomais, kuriuos jis jaučia nuolatos arba jie dažnai kartojasi, bet pasėlio testai yra neigiami, tokį pacientą šeimos gydytojas dažniausiai siunčia pas aukštesnio lygio specialistą, dažniausiai urologą (daugiau skaitykite čia). Tokiam pacientui atliekama cistoskopija, kad būtų galima atmesti fizinius apsigimimus, auglius, vėžius ir pan., bei echoskopija, kuri padeda atmesti kitas fizines priežastis, tokias kaip akmenis. Kai kuriems pacientams taip pat atliekami ginekologiniai ir LLP tyrimai. Kai visos šios ligos nėra aptinkamos, tada pacientui diagnozuojamas IC.
Svarbu paminėti, kad cistoskopijos metu urologai gali aptikti paraudusią, pažeistą ar net kraujuojančią pūslės gleivinę ir tai, jų manymu, yra vienas iš IC ženklų. Tačiau žinome, kad infekcijai pažeidus pūslės gleivinę, sienelė gali būti paraudusi ar net kraujuoti: bakterijų kolonizuotos ląstelės siunčia "pagalbos" signalą imuninei sistemai, kas sukelia uždegiminį atsaką. Kraujagyslės išsiplečia ir sukelia šlapimo pūslės sienelių paraudimą ar uždegimą. Kai kurios iš šių kraujagyslių gali sprogti ir išlieti kraują į šlapimą. Nuolatinis uždegimas gali sukelti urotelio sustorėjimą: pūslės/šlaplės sienelė storėja, bandydama sukurti apsauginį barjerą ir užkirsti kelią bakterijos skverbimuisi giliau į epitelio sluoksnius. Visa tai yra dažna infekcijos pasekmė.
Taigi, apibendrinant, IC yra diagnozuojamas atmetimo būdu, kai pats svarbiausias testas, esantis pačiame pirmame diagnostikos lygmenyje, yra labai netikslus ir nesugeba aptikti lėtinių infekcijų. Dėl šios priežasties daugeliui pacientų gali būti netinkamai diagnozuojamas IC, o tokių pacientų simptomai toliau yra tik kontroliuojami, o priežastis nėra gydoma. Kadangi IC yra tik plačius simptomus apibūdinantis terminas, jis neturėtų būti laikomas galutine diagnoze, nes tai užkerta kelią specialistams ir pacientams toliau ieškoti šių simptomų tikrosios priežasties ir ją tinkamai gydyti.
Žinoma, neturėtume manyti, kad visų pacientų IC simptomų priežastis yra lėtinė infekcija. Šiuos simptomus gali sukelti daugybė kitų, sunkiai aptinkamų priežasčių (pvz. hormonų disbalansas, endometriozė, autoimuninės ligos ir t.t.), o kartais ir kelių priežasčių mišinys. Bet žinant, kokia šlapimo takų infekcija, ypač moterims, yra dažna ir kaip pasėlio testai nesugeba tinkamai aptikti šių infekcijų, sunku neskirti šiai galimai priežasčiai tiek daug dėmesio. Ir tai nėra tik hipotetiniai mokslininkų pamąstymai. 2019 metais pasirodęs tyrimas parodė, kad IC diagnozę turinčių pacientų simptomai pagerėjo arba visiškai išnyko, naudojant ilgo laikotarpio pilnos dozės antibiotikų terapiją. Taip pat neseniai atsiradę naujos kartos DNR sekvenavimo (NGS) ir išsamesni pasėlio testai daugybei moterų, kurioms buvo diagnozuotas IC, pagaliau leido aptikti infekciją. Šie testai vis plačiau naudojami JAV ir JK specialistų ir kai kuriems iš jų tapo svarbiu pagalbiniu įrankiu, leidžiančiu geriau diagnozuoti ir gydyti lėtines šlapimo takų infekcijas.
Iššūkiai ir galimybės
Nors dabar apie lėtinę šlapimo takų infekciją žinome daug daugiau nei prieš 20 metų, tačiau tai vis dar lieka nepakankamai ištirta niša. Pagrindinė priežastis vis dar lieka finansavimo trūkumas, kuris užkerta kelią šia liga besidomintiems mokslininkams ją toliau nagrinėti ir atrasti efektyvesnius ir saugesnius gydymo būdus.
Taip pat labai svarbu, kad būtų skiriamas didesnis dėmesys kokybiškesnių ir tikslesnių testų kūrimui. Nors dabar jau turime naujos kartos testų, jie nėra tobuli, yra brangūs, nėra visiems prieinami ir ne visi apie juos žino.
Ir turbūt svarbiausia yra užtikrinti gydytojų švietimą apie lėtinį cistitą, kad jie būtų informuojami apie pasėlio testų nepatikimumą, kas leistų suteikti tinkamą pagalbą pacientams greičiau, išvengti klaidingos diagnozės ir galbūt net iš vis užkirsti kelią lėtinio cistito formavimuisi ateityje.
Vilčių suteikia 2023 metais Jungtinėje Karalystėje įvykęs sveikatos sistemos pokytis, kuomet Nacionalinė Sveikatos Sistema (NHS) lėtinę šlapimo takų infekciją įvardino kaip atskirą ligą, taip pat informuojant apie testų nepatikimumą jai diagnozuoti. Tai yra didelis žingsnis į priekį ir tikėkimės, kad tokie pokyčiai pagaliau pasieks ir kitas šalis.
Comentários