Hiprex (Methenamine Hippurate)
Kas yra Hiprex, ir kaip jį tinkamai naudoti?
Kas yra Hiprex?
Hiprex (Haiprex, Urex, Uramet, Hippurin ir pan.) yra antibakterinis vaistas, kurio veiklioji medžiaga yra metenamino hippuratas. Jis jau daugiau nei šimtmetį yra naudojamas pasikartojančių šlapimo takų infekcijų (ŠTI) prevencijai ir gydymui.


Kada vartojamas?
Hiprex paprastai skiriamas šiais atvejais:
Pasikartojančių šlapimo takų infekcijų prevencijai (profilaktikai).
Lėtinėms šlapimo takų infekcijoms gydyti.
Pacientams, turintiems šlapimo takų kateterius, siekiant sumažinti infekcijų riziką.
Hiprex nėra tinkamas gydyti ūmiai infekcijai, tokiai infekcijai reikalingi antibiotikai, po kurių jau galima gydymą tęsti su Hiprex.
Kaip Hiprex veikia?
Metenamino hippuratas rūgščiame šlapime (šlapimo pūslėje) skyla į formaldehidą. Formaldehidas veikia kaip antiseptikas – jis naikina bakterijas, sukeliančias šlapimo takų infekcijas.
Skirtingai nei antibiotikai, formaldehidas tiesiogiai neskatina atsparumo bakterijose, todėl Hiprex dažnai naudojamas ilgalaikei profilaktikai.
Įrodyta, kad metenamino hippuratas ŠTI prevencijoje yra ne mažiau veiksmingas nei ilgalaikiai profilaktiniai antibiotikai.
Hiprex nėra skirtas ūminiai šlapimo pūslės infekcijai gydyti.
Kaip vartoti Hiprex?
Vaistas vartojamas per burną, užgeriant pakankamu kiekiu vandens. Dozavimas priklauso nuo gydytojo nurodymų, tačiau įprasta suaugusiųjų dozė:
1 gramą du kartus per dieną, ryte ir vakare.
Vaikams dozės gali skirtis ir turi būti nustatomos gydytojo.
Jeigu infekcija yra stipriai pažeidusi jūsų pūslės gleivinę ir rūgštus/aštrus maistas bei tam tikri gėrimai ją erzina, tokiu atveju rekomenduojama Hiprex pradėti mažomis dozėmis: naudokite tik pusę tabletės kelias savaites, tada padidinkite dozę iki vienos tabletės kelias savaites, ir taip palaipsniui didinkite, kol galiausiai pasieksite pilną 2 gramų dozę.
Taip pat, turint jautrią šlapimo pūslę, lėtinio cistito specialistai rekomenduoja pirmiausia pradėti gydymą antibiotikais, o Hiprex įtraukti tik po kelių savaičių, kai antibiotikai jau yra šiek tiek „apgydę“ pūslės gleivinę.
Suaktyvėjus simptomams, galima vaistą padidinti iki 3-4 g per dieną, kol simptomai nurimsta.
Pradedant gydymą su Hiprex, rekomenduojama pradžioje gerti po pusę tabletės ir iš lėto pasiekti pilną dozę.
Kadangi Hiprex yra efektyviausias rūgštinėje terpėje, rekomenduojama palaikyti šlapimo pH žemiau 5.5. Rūgštinėje terpėje Hiprex turi bakteriocidinį efektą (tiesiogiai žudo bakterijas). Kitu atveju, Hiprex veikia tik kaip bakteriostatinis vaistas – neleidžia bakterijoms toliau daugintis, tačiau jų tiesiogiai nežudo. Dėl šios priežasties kai kuriems žmonėms rekomenduojama su Hiprex naudoti ir vitaminą C (askorbo rūgštį).
Kai kurių žmonių šlapimas būna rūgštus nuolatos, todėl tokiais atvejais gali pakakti ir vieno Hiprex be vitamino C. Taip pat pats Hiprex turi nedidelį rūgštinantį efektą, padedantį jam efektyviau veikti.
Žmonių, kurie susiduria su Proteus mirabilis, Staphylococcus aureus ar Pseudomonas aeruginosa bakterijomis, šlapimas dažniausiai būna šarminis, todėl jiems gali prireikti papildomų priemonių jį rūgštinant. Tokiems žmonėms kartais neužtenka net vitamino C, todėl rekomenduojama naudoti l-methionine: 500mg/1g su kiekviena Hiprex tablete.
Hiprex yra efektyviausias rūgštinėje terpėje, todėl rekomenduojama, kad šlapimo pH būtų žemiau 5.5.
Galimas šalutinis poveikis:
Nors Hiprex dažniausiai yra gerai toleruojamas, svarbu paminėti, kad vaistas gali suerzinti skrandį ir žarnyną, todėl rekomenduojama jį naudoti su dideliu kiekiu maistu, užsigeriant stikline vandens. Esant gastrito simptomams, tabletes galima dėti į tuščias želatino ar veganiškas kapsules, kurios apsaugo nuo poveikio skrandžio gleivinei.
Kaip jau minėjome, žmonėms, kurių pūslės gleivinė yra pažeista, Hiprex gali iššaukti padidėjusį pūslės diskomfortą bei norą šlapintis. Tokiu aveju rekomenduojama šį vaistą vartoti palengva (kaip aprašyta aukščiau prie „Kaip vartoti Hiprex“).
Jeigu vaisto išgėrėte per daug ir jaučiate didelį pūslės/šlaplės diskomfortą ar deginimą, galite išgerti sodos tirpalo (1 arbatinis sodos šaukštelis, išmaišytas vandens stiklinėje), kad nušarmintumėte šlapimą.
Kai kuriais atvejais, šlapimas moterims gali sudirginti jautrią vulvos odą, todėl kiekvieno šlapinimosi metu galima apsiplauti vandeniu arba naudoti barjerinį kremą.
Jei pasireiškia stiprus skausmas, kraujas šlapime ar kiti sunkūs simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Kada negalima naudoti Hiprex?
Hiprex negalima naudoti su sulfonamido šeimos antibiotikais, nes padidėja inkstų akmenų formavimosi rizika.
Sulfonamido šeimos antibiotikų pavyzdžiai: Sulfamethoxazole (Biseptol, Bactrim), Sulfadoxine, Sulfadiazine ir pan.
Taip pat Hiprex negalima naudoti turint kepenų funkcijos sutrikimų, stiprų inkstų nepakankamumą ar podagrą.
Hiprex negalima naudoti su sulfonamido šeimos antibiotikais.
Ar Hiprex gali išgydyti lėtinę šlapimo pūslės infekciją?
Lėtinio cistito specialistai šį vaistą dažniausiai skiria kartu su ilgo laikotarpio pilnos dozės antibiotikų gydymu. Pastebėta, kad antibiotikų poveikis yra efektyvesnis kombinacijoje su Hiprex.
Pacientams, kurie netoleruoja ilgo laikotarpio antibiotikų, Hiprex gali būti skiriamas kaip pagrindinis vaistas, gydant lėtinį bakterinį cistitą. Nors gydymas užtrunka ilgiau, nei gydant antibiotikais, tačiau jis taip pat yra veiksmingas ir turintis potencialą pilnai išgydyti lėtinę infekciją.
Kur galima jo įsigyti?
Hiprex galima įsigyti Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Turkijoje, Australijoje ir JAV. Kai kuriose iš šių šalių Hiprex yra parduodamas fizinėse ir internetinėse vaistinėse be gydytojo recepto. Lietuvos rinkoje šio vaisto nėra, tačiau galima jį įsigyti internetinėse vaistinėse: pvz. WebApoteket.dk (Danija).
Ar saugu Hiprex naudoti ilgą laiką? Ar formaldehidas nėra pavojingas?
Methenaminas yra laikomas saugiu naudojant ilgą laiką. Europos Sąjungos Mokslinis Sveikatos ir Aplinkos Rizikos komitetas (SCHER) teigia: „Pacientams, vartojantiems methenaminą iki 4000 mg per parą profilaktiniam ilgalaikiam šlapimo takų infekcijos gydymui, jokio neigiamo poveikio nepastebėta.“
Kalbant apie formaldehidą, nors labai dideliais kiekiais jis yra kancerogeninis, tačiau iš methamino susidarančios dozės yra labai nedidelės ir nekelia pavojaus sveikatai. Jūsų kūnas pats natūraliai pasigamina daug daugiau formaldehido kiekvieną dieną, nei jo gaunama, geriant Hiprex. Tą patvirtina ir atlikti tyrimai su žiurkėmis.
Ar saugu nėštumo metu?
Kadangi nėra atlikta daug išsamių mokslinių tyrimų, o tyrimai su gyvūnais šiuo klausimu yra dviprasmiški, todėl nėra sutariama, ar šis vaistas yra saugus nėštumo metu ar galintis kelti pavojų.
Australijoje Hiprex yra laikomas A katergorijos vaistu, nekeliančiu pavojaus nėštumo metu. Kaip teigia Australijos vaistų kontrolės tarnyba (TGA): „Hiprex yra vaistas, kurį vartojo daug nėščiųjų ir vaisingo amžiaus moterų, be jokio įrodyto padidėjusio apsigimimų dažnio ar kitokio tiesioginio ar netiesioginio žalingo poveikio vaisiui.“
Tuo tarpu JAV vaistų kontrolės tarnyba (FDA) Hiprex priskiria C kategorijai: „Tyrimai su gyvūnais parodė neigiamą poveikį vaisiui, o šiuo metu nėra tinkamų ir gerai kontroliuojamų tyrimų su žmonėmis, tačiau dėl galimos šio vaisto naudos galima pateisinti jo vartojimą nėščioms moterims, nepaisant galimos rizikos“.
Naudingi šaltiniai:
SCHER, ‘Scientific Opinion on the Risk Assessment Report on Methenamine’ (European Commission, CAS No. 100-97-0, human health part, April 2007), https://ec.europa.eu/health/archive/ph_risk/committees/04_scher/docs/scher_o_054.pdf.
Sundeep S. Dhareshwar and Valentino J. Stella, ‘Your Prodrug Releases Formaldehyde: Should You Be Concerned? No!’, Journal of Pharmaceutical Sciences 97, no. 10 (October 2008): 4184–93, https://doi.org/10.1002/jps.21319.
Richard Gleckman et al., ‘Drug therapy reviews: Methenamine mandelate and methenamine hippurate’, American Journal of Hospital Pharmacy 36, no. 11 (November 1979): 1509–12, https://doi.org/10.1093/ajhp/36.11.1509.
Methenamine Pregnancy and Breastfeeding Warnings, https://www.drugs.com/pregnancy/methenamine.html
M. Norton et al., ‘Methenamine Alone in the Management of Chronic Urinary Tract Infection’ (United Kingdom
Continence Society, 2020), https://web.archive.org/web/20200923122351/https://ukcs.uk.net/resources/Documents/Abstracts%202020/P16.pdf.
H. Seneca, H. H. Zinsser, and Pat Peer, ‘Chemotherapy of Chronic Urinary Tract Infections with Methenamine Hippurate’, Journal of Urology 97, no. 6 (1967): 1094–98, https://doi.org/10.1016/S0022-5347(17)63184-7.
Methenamine hippurate, https://www.felleskatalogen.no/medisin/methenamine-hippurate-eql-pharma-688505.